server memory IntelSR1670HV
8GB RAM Upgrade for server Intel SR1670HV. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Bestückung der Computer memory
To achieve good system performance, it is recommended to distribute the memory evenly among the memory slots and evenly among the CPUs.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Intel server SR... |
| Device series | server SR... SR1670 series |
| Device name | SR1670HV |
| Maximum memory | 384GB / 288GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 24 |
| Note | UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared.
|
Order info
| Item number | SP267619 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369364639 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel SR1670HV |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel SR1670HV
Login