Memory for server Intel SR1670HV
The server-RAM memory expands the memory capacity of Intel SR1670HV by 8GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Bestückung der Computer memory
To achieve good system performance, it is recommended to distribute the memory evenly among the memory slots and evenly among the CPUs.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Intel server SR... |
| Device series | server SR... SR1670 series |
| Device name | SR1670HV |
| Maximum memory | 384GB / 288GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 24 |
| Note | UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared.
|
Order info
| Item number | SP467733 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488312786 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel SR1670HV |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel SR1670HV
Login