Computer memory HP Z240 Tower
The RAM memory expands the memory capacity of HP Z240 Tower by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z240 series |
| Device name | Z240 Tower |
| Manufacturer Reference No. | 1CA79AA |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Bei Core i5 or Core i7 Prozessoren im System können Sie nur die UDIMM memory verwenden.
Bei einer Xeon CPU, können Sie ECC UDIMM memory or UDIMM memory ohne ECC verwenden. |
Order info
| Item number | SP237269 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069295030 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z240 Tower |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z240 Tower
Login