Memory for desktop Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 (11R8)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 (11R8) by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 (11R8).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M75 series |
| Device name | ThinkCentre M75s Gen 2 (11R8) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71D07928 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 11R8000BBL, 11R8000BCK, 11R8000BCR, 11R8000BEE, 11R8000BEU, 11R8000BFN, 11R8000BFR, 11R8000BGE, 11R8000BHX, 11R8000BIL, 11R8000BIX, 11R8000BMB, 11R8000BMD, 11R8000BMF, 11R8000BMG, 11R8000BMH, 11R8000BML, 11R8000BMS, 11R8000BMT, 11R8000BMX, 11R8000BMZ, 11R8000BNX, 11R8000BPB, 11R8000BPG, 11R8000BRI, 11R8000BSP, 11R8000BTX, 11R8000BUK, 11R8000BZY, 11R8000CBL, 11R8000CCK, 11R8000CCR, 11R8000CEE, 11R8000CEU, 11R8000CFN, 11R8000CFR, 11R8000CGE, 11R8000CHX, 11R8000CIL, 11R8000CIX, 11R8000CMB, 11R8000CMD, 11R8000CMF, 11R8000CMG, 11R8000CMH, 11R8000CML, 11R8000CMS, 11R8000CMT, 11R8000CMX, 11R8000CMZ, 11R8000FIL, 11R8000FIX, 11R8000FMB, 11R8000FMD, 11R8000FMF, 11R8000FMG, 11R8000FMH, 11R8000FML, 11R8000FMS, 11R8000FMT, 11R8000FMX, 11R8000FMZ, 11R8000FNX, 11R8000FPB, 11R8000FPG, 11R8000FRI, 11R8000FSP, 11R8000FTX, 11R8000FUK, 11R8000FZY, 11R8000GBL, 11R8000GCK, 11R8000GCR, 11R8000GEE, 11R8000GEU, 11R8000GFN, 11R8000GFR, 11R8000GGE, 11R8000GHX, 11R8000GIL, 11R8000GIX, 11R8000GMB, 11R8000GMD, 11R8000GMF, 11R8000GMG, 11R8000GMH, 11R8000GML, 11R8000GMS, 11R8000GMT, 11R8000GMX, 11R8000GMZ, 11R8000GNX, 11R8000GPB, 11R8000GPG, 11R8000GRI, 11R8000GSP, 11R8000GTX, 11R8000GUK, 11R8000GZY, 11R8000HBL, etc.
|
Order info
| Item number | SP392179 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578552725 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 (11R8) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M75s Gen 2 (11R8)
Login