Computer memory Intel NUC Mini NUC7CJYS
16GB memory for Intel NUC Mini NUC7CJYS. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your barebone upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Barebone |
| Device family | Intel NUC Mini |
| Device series | NUC Mini NUC7 series |
| Device name | NUC Mini NUC7CJYS |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | June Canyon (BOXNUC7CJYSAL) |
Order info
| Item number | SP321325 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369844667 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel NUC Mini NUC7CJYS |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel NUC Mini NUC7CJYS
Login