Memory for barebone Intel NUC Mini NUC7CJYS
The RAM memory expands the memory capacity of Intel NUC Mini NUC7CJYS by 8GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Intel NUC Mini NUC7CJYS. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in NUC Mini NUC7CJYS.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Barebone |
| Device family | Intel NUC Mini |
| Device series | NUC Mini NUC7 series |
| Device name | NUC Mini NUC7CJYS |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | June Canyon (BOXNUC7CJYSAL) |
Order info
| Item number | SP321328 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369844698 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel NUC Mini NUC7CJYS |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel NUC Mini NUC7CJYS
Login