Memory for barebone Intel NUC Mini NUC7CJYS
The RAM memory expands the memory capacity of Intel NUC Mini NUC7CJYS by 4GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Barebone |
| Device family | Intel NUC Mini |
| Device series | NUC Mini NUC7 series |
| Device name | NUC Mini NUC7CJYS |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | June Canyon (BOXNUC7CJYSAL) |
Order info
| Item number | SP321327 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369844681 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel NUC Mini NUC7CJYS |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel NUC Mini NUC7CJYS
Login