Computer memory Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0)
The memory increases the RAM memory of Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0) by 16GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0).48GB
96GB
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte AORUS TACHYON |
| Device series | AORUS TACHYON Z790 series |
| Device name | AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0) |
| Maximum memory | 96GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP477339 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488408519 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0)
Login