Memory for motherboard-memory Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0)
The RAM memory expands the memory capacity of Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0) by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.48GB
96GB
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte AORUS TACHYON |
| Device series | AORUS TACHYON Z790 series |
| Device name | AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0) |
| Maximum memory | 96GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP477338 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488408502 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0)
Login