Computer memory Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0)
The RAM memory expands the memory capacity of Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0) by 32GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0).48GB
96GB
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte AORUS TACHYON |
| Device series | AORUS TACHYON Z790 series |
| Device name | AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0) |
| Maximum memory | 96GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP477340 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488408526 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte AORUS TACHYON Z790 (rev. 1.0)
Login