Memory for workstation Lenovo ThinkStation P320 SFF (30BK) (Xeon Prozessor)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkStation P320 SFF (30BK) (Xeon Prozessor) by 8GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This memory suits perfectly to your Lenovo ThinkStation workstation.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkStation |
| Device series | ThinkStation P320 series |
| Device name | ThinkStation P320 SFF (30BK) (Xeon Prozessor) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70S69155, 4X70P26062 |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) ECC |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Attention: All ThinkStation P320 SFF models with a Xeon processor support DDR4 UDIMM and DDR4 UDIMM ECC. All devices with an i5 or i7 processor can only be upgraded with DDR4 UDIMM. |
Order info
| Item number | SP237070 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369046726 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkStation P320 SFF (30BK) (Xeon Prozessor) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkStation P320 SFF (30BK) (Xeon Prozessor)
Login