Memory for workstation Lenovo ThinkStation P320 SFF (30BK) (Xeon Prozessor)
The workstation-RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkStation P320 SFF (30BK) (Xeon Prozessor) by 8GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkStation P320 SFF (30BK) (Xeon Prozessor). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkStation P320 SFF (30BK) (Xeon Prozessor).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkStation |
| Device series | ThinkStation P320 series |
| Device name | ThinkStation P320 SFF (30BK) (Xeon Prozessor) |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) ECC |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Attention: All ThinkStation P320 SFF models with a Xeon processor support DDR4 UDIMM and DDR4 UDIMM ECC. All devices with an i5 or i7 processor can only be upgraded with DDR4 UDIMM. |
Order info
| Item number | SP237072 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369046740 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkStation P320 SFF (30BK) (Xeon Prozessor) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkStation P320 SFF (30BK) (Xeon Prozessor)
Login